Uudised

ENERGIATÕHUS PROFIILISÜSTEEM. Enam kui 30 aastat Eesti inimestele aknaid ja uksi valmistanud Plasto tõi turule ainulaadse ja eriti energiatõhusa profiilisüsteemi Salamander greenEvolution76. Uudne, suuremat klaasipinda ja viit profiilidisaini võimaldav lahendus ületab tänapäevaseid ehitus-standardeid, muutes selle eelistatud valikuks professionaalse ehitaja ja koduomaniku jaoks nii uutes hoonetes kui ka rekonstrueeritavatel objektidel.

Tooted
Materjalid
Plasto tõi turule keskkonnasäästlikud uudse disainiga akna- ja ukseprofiilid

Need aknad, mida toodeti 1990. aastatel, on tänasega võrreldes nagu öö ja päev. Toona ei peetud soojapidavusest nii oluliseks, profiilid olid kohmakad ja rasked ning disainivõimalustest ei maksa rääkidagi,» meenutab ettevõtte asutaja ja juht Valeri Pärs enam kui 30 aasta taguseid aegu, mil aknatootmine Eestis alles lapsekingades oli. 

Teiseks on tema sõnul märgatavalt muutunud toomine kui protsess. «Täna on meil käsitöö asemel ülimalt täpsed automaatliinid, mis ei luba millimeetritki projektist kõrvalekaldumist. Lisaks on tõusnud kiirus – Plasto suudab probleemideta valmistada umbes 50 000 akent aastas,» toob ta välja tähtsa erinevuse.

Kõigi nende aastate jooksul on suurenenud ka Plasto tootevalik, praegu on ettevõtte valikus kolm profiilisüsteemi: Salamander blueEvolution 82, Salamander greenEvolution 76 ja väljapoole avanevate akende profiilisüsteem Schüco Alu Inside Nordic. Eriti uhke on ettevõte uue profiilisüsteemi greenEvulution76 arenduse üle, millega jõuti lõpule eelmisel aastal.

GreenEvolution76 on keskkonnasäästlik spetsiaalset kesktihendit sisaldav profiilisüsteem, millel on palju disainivõimalusi alates klassikalisest valgest kuni silmatorkava pinnaviimistluseni. Profiile on viit disaini, kõigi eesmärk on tagada ruumides valgusküllus ning maksimaalne soojapidavus. Profiilisüsteem Box on väljast tasapinnaline, Free aga eriti kitsas – avaneva aknaraami lengi kogumõõt vaid 106 mm tavapärase PVC-akna 123 mm asemel. Nii on Free klaasipind traditsioonilistest akendest koguni 10 protsenti suurem. Taskukohase hinnaga lükanduksesüsteem greenEvolutionDrive Plus+ sobib suurepäraselt koju, kus hinnatakse avarust, sest uks hoiab kokku ruumi ja laiendab selle arvelt toa pinda. Lükanduksi on lihtne ja mugav avada ning sulgeda.

Uued tehnoloogiad ja pidev tootearendus on alati olnud ettevõttele prioriteet, Plasto jaoks on tähtis käia ajaga kaasas ja tagada lõppkliendile kvaliteetne toode. Kokku on Plasto viimase 15 aasta jooksul investeerinud tootmisseadmetesse ja automatiseerimisse üle kolme miljoni euro.

Salamander greenEvolution76 lahendust aitas Plastol juurutada ja Saksamaa profiilitehasega suhelda arendusjuht Neeme Luik, kellel on töökogemust aknafirmades üle 25 aasta. «Olen koostööpartnerina näinud Plasto arengut alates aastast 2004–2005 ja see on olnud muljetavaldav. Tehnikainimesena on olnud ääretult põnev tutvuda nii mastaapse ja tipptasemel masi-napargiga, mis tagab tõesti kõrge tootekvaliteedi. Logistiliselt on tehas väga hästi ehitatud, kõik tööd jooksevad liinimeetodil nagu nööri mööda. Plasto koostööpartnerid on täpsed ja hoolikad Saksamaa firmad, kes tarnivad materjale ja masinaid ning aitavad seadmeid häälestada. Mina olen saanud aidata nendega suhelda ning meie koostöö laabub väga hästi,» räägib ta. 

Lumivalged lengid ja erakordselt hea helipidavus

GreenEvolution76 profiilid eristuvad lisaks energiatõhususele ka toonivaliku poolest – uue profiiliga jõudis Eesti inimeste valikusse aknamaailma mõistes uus lumivalge toon RAL9003, mille kohta öeldakse ka signaalvalge. «Meie plastprofiil on looduslikust materjalist, kergelt läikiv väga valge toon. Lisaks saab muidugi tellida ka muid toone, näiteks alumiiniumikarva, antratsiithalli või musta,» ütleb Pärs. «Kuigi täna tellitud akendest on üle poole värvilised ning valge osatähtsus on aastatega vähenenud, soovitan ise julgelt just valget kui kõige pikaajalisemat tooni. Meie tehasel on 23 aastat meie enda toodetud valged plastaknad ees olnud, mis näevad tänagi välja nagu uued. Pole neid olnud vaja värvida, piisab pesemisest ja aeg-ajalt tuleb suluseid õlitada.»

GreenEvolution76 profiilisüsteemiga on ette näidata veel üks suurepärane saavutus: Rosenheimi instituudi katselaboris tehtud testimine tõestas uue profiili heliisolatsiooniks 44 dB. «Kui enamasti aknatootjad kasutavad profiilisüsteemi tootja poolt esitatud mürasummutuseväärtusi, siis meie otsustasime lasta enda tehases valmistatud aknad reaalselt testida. Müratesti taotlemine ja Ift Rosenheimi sertifikaadi taotlemine on suur töö, aga hea meel on tõdeda, et reaalsus vastas ootustele,» kõneleb Luik.
Ta nendib, et ta on olnud pikalt aknaäris ja teab hästi, et klientide esimene valik on alati hinnapõhine. «Ega ongi raske kvaliteedist aru saada, kui ei ole ekspert, ent mina soovitan kuulata Plasto müügiinimeste soovitusi ning vaadata kõrvuti erinevate tootjate aknaid. Enamasti siis saadakse aru, miks on üks parem, energiatõhusam ja jätkusuutlikum. Aknavahetus on investeering, mida ei tasu võtta pealiskaudselt.»
Tegelikult on suurte korrusmajade rekonstrueerijate ja arendajate seas juba aastakümneid olnud väga populaarsed hinnaklassilt soodsad, samas meie kliimas hästi vastupidavad PVC-aknad, rõdu- ja terrassiuksed. PVC-tooted saavad hästi hakkama aknaraamide suurte vaenlaste – päikesekiirguse ja niiskusega. Lisaks pakutakse PVC-dele laialdast värvivalikut tänu profiilide lamineerimisele dekoorfooliumiga. 

Pool akna kvaliteedist tuleneb paigaldusest

Energiasäästlik aken on aga ainult pool rehkendusest, sest energiatõhusate akende abil on ruumi soojakadusid võimalik vähendada ainult nende tehnoloogiliselt õige paigaldamisega. Plasto paigaldusosakonna juht Valdur Leega, kes on ettevõttes töötanud 20 aastat, ütleb oma kogemuste baasilt, et 50 protsenti akna kvaliteedist tuleb paigaldusest. «Hoone fassaadi soojapidavus sõltub nii akendest endist, aga ka paigaldamise tehnilisest lahendusest ning kasutatavatest paigaldusmaterjalidest.»
Ta lisab, et nii uue maja kui ka rekonstrueerimisel oleva hoone soojustamisel on hea akende paigaldus põhjalikult läbi mõelda ning projekteerida juba enne akende tellimist. «Aknad tuleb tellida mõõtudega, mis võimaldaks fassaadi soojusisolatsiooni paigaldamise aknapaledele ning kataks aknalengid. Soovitavalt võiks olla soojustusisolatsiooniga kaetud vähemalt 2/3 akna-lengi laiusest. Soojusisolatsioonita tekitavad külmasillad ehk kohad, mis juhivad külma hoonesse ja muudavad uute akende soojapidavuse olematuks.»

Eriti kehva soojusisolatsiooniga ehitusmaterjal on kivi, seetõttu tuleb kiviseina soojustada väljastpoolt, et vältida külma sattumist kivi sisse. Külmasilla eraldamiseks tasub akna mõõdud arvestada pigem väiksemad ja planeerida lengide soojustamine väljastpoolt nii, et soojustus kataks lengi oluliselt või täiesti. Õhutiheduse tagamiseks ja veeauru liikumise tõkestamiseks tuleks akende paigaldamisel lisaks kasutada seespool aurutõkketeipi ja väljaspool ilmastikukaitseteipi.
Plasto tegeleb akende ja uste paigaldamisega üle Eesti ning paigaldust teevad ainult oma ala spetsialist , kes on läbinud erialase koolituse ja teevad tööd vastavalt paigaldusjuhistele. Ettevõtte eelisena on kliendid lisaks kvaliteetsetele toodetele, kiirele tarnele ja efektiivsele paigaldustööle välja toonud ka personaalse lähenemise ning klientide muredega tegelemise ka siis, kui aknad-uksed on juba paigaldatud, ent tekkinud on probleem või küsimus. Plasto tootmise ja toodete vastavust kõigile nõuetele kinnitavad ettevõttele omistatud kvaliteedi- ja keskkonnajuhtimissertifikaadid ISO ISO 9001:2000 ja ISO 14001:2004.

Hoone energiakulu peab olema tasakaalus

Lisaks akendele mõjutab hoone energiakulu küte, jahutus ja ventilatsioon. Need ei pea olema kõige-kõige paremad, sest kulu tasakaalu tagavad energiaarvutused. Näiteks paigaldades akendele päikesekaitseklaasid, aitab see suvel kokku hoida jahutuskulusid. Samamoodi on akende soojapidavusega – paremad aknad tagavad väiksema soojakao ja vähendavad küttekulu.
«Uutes projektides on akende soojusjuhitavuse nõue ≤ 0,8W/m2K, mis jääb seinte soojapidavusele mitu korda alla ja võiks toetada pigem akendeta maja kontseptsiooni. Aga kellelegi ei meeldi elada akendeta ruumides, kus valgus on piiratud või puudub. Vastupidi – viimaste aastate suundumus näitab selgelt avaramaid aknaid, sest see mõjutab meie üldist elukvaliteeti,» kinnitab Pärs. «Nii et olenemata suurusest sõltuvad aken-dest siiski hoone energiakulud.»

Energiasäästlikud aknad on valmistatud nii, et hoiavad ruumid talvel sooja ja suvel jahedana. Olulised märksõnad on kolme tihendiga profiilisüsteem paigaldussügavusega ≥ 76 mm, kolmekordne termovaheliistuga klaaspakett ja soe CompaCFoam-tüüpi alusprofiil. Lisaks klaasi päikesefaktor – mida väiksem see on, seda vähem soojust jõuab suvel tuppa. Üldiselt võiks kogu päikesepoolses majaküljes jääda päike-sefaktor alla 40 protsendi.
Kuna akende ja aknaraamide kaudu lahkub ligi kolmandik ruumi soojusest, tuleb need enne küttehooaega üle vaadata. Hooldamata jäänud uksed ja aknad annavad end talvehooajal kohe tunda. Kuna vanad kahekordse klaaspaketiga aknad ei vasta enam tänapäevastele energiasäästunõuetele, on mõistlik need välja vahetada. Kvaliteetsete energiasäästlike akendega vähendate kodus soojakadu ja võite tõsta toa temperatuuri isegi kuni viie kraadi võrra.

30 aasta jooksul enam kui 2 miljonit ruutmeetrit aknaid

Valeri Pärs tõdeb, et akende tehnoloogiline areng on olnud märkimisväärne, uued aknamudelid on saavutanud märkimisväärse energiasäästlikkuse ja tehased suure tootlikkuse. «Meie tehase võimekus on valmistada ühes vahetuses 250 akent. Ühtekokku oleme veidi enam kui 30 aasta jooksul valmistanud üle kahe miljoni ruutmeetri aknaid.»
Akende ja uste maksimaal-sed piirsuurused on paika pandud materjalitootjate poolt, praegu saab Plasto tehases valmistada aknaid ja rõduuksi laiusega 1300 mm ja kõrgusega 2300 mm. Pärsi sõnul lubatakse ka veidi suuremaid, ent ettevõtte kogemus ütleb, et pole mõtet – siis hakkab materjal mängima, eriti tume profiil päikese käes. «Plastaknad ja -uksed on murevabad ning keskkonnasõbralikud. Mõelge, kui palju me oleme hoidnud kokku puitu! Ja hooldusele peab minimaalselt tähelepanu pöörama – aknaid vaid aegajalt puhastama ja liikuvaid osi õlitama.»
Keskkonnasäästlik on ka tehase tootmine – kõik profiili- ja metallijäägid lähevad taaskasutusse ning transpordialused on ringkasutuses. Plastos töötab üle 70 inimese, tänu automatiseerimisele on nende arv aastatega vähenenud, kuigi tootmise maht on kasvanud.
Plasto Tallinnas Peterburi teel asuvas tootmishoones on tootmispinda üle 6000 ruutmeetri, koos kontoriga on pinda 7500 ruutmeetrit. Hoone on ehitatud kolmes järgus: aastal 2000 valmis esimene etapp, 2004–2007 teine etapp ja kontoriosa ehitati aastatel 2017–2018. Lisaks asub majas 300-ruutmeetrine näidiste saal, mida on Baltikumis tõenäoliselt ainus omalaadne. Klientide parimaks teenindamiseks asuvad Plasto müügiesindused üle Eesti: Tallinnas, Tartus, Pärnus, Paides, Põlvas, Haapsalus, Rakveres, Viljandis, Kuressaares ja lisaks veel koostööpartnerid üle Eesti. Pärs nendib, et praegu on küll ehitusvaldkonnas keerukas aeg, aga õnneks on kriisidel kombeks tulla ja minna. «Nii on see alati olnud – meie ettevõtte jaoks on tänane kriis juba kolmas, eelmised olid aastatel 1996–1998 ja 2006–2007 ning need suutsime üle elada. Kindlasti lähevad ajad ka nüüd juba õige pea paremaks. Tähtis on alati jääda kriisis rahulikuks.»

SOOJAPIDAVAM VAHELIIST KLAASPAKETTIDE VAHEL

Kliendil on võimalus klaaspakettide puhul valida standardse alumiiniumist ning soojapidavama plastiksisaldusega komposiitmaterjalist vaheliistu vahel. Keraamilised plastikust vaheliistud tõkestavad soojakadu klaasi servadest, vältides külmasilla teket. Vaheliist on halb soojajuht, tänu millele ei pääse külm sisemise klaasini ja hoiab ära kondensaadi tekke. Nii ei pääse talvel soojus toast välja ega suvel soovimatu soojus ruumi. Tulemuseks on soojem ja parema sisetemperatuuriga tuba ja väiksemad küttekulud.